W ostatnim czasie w sezonie rowerowym Park Krajobrazowy Promno, czyli kolejny park krajobrazowy w województwie Wielkopolskim, któremu chciałbym poświęcić trochę uwagi, stał się tym najczęściej przeze mnie odwiedzanym. Jest to związane nie tylko z bliskim położeniem od granic Poznania, ale także z faktem, że sam dojazd do parku nie jest aż tak uciążliwy jak do pozostałych terenów zielonych położonych wokół stolicy Wielkopolski.

Informacje ogólne

Założony w 1993 roku Park Krajobrazowy Promno zajmuje 20,8 km2 i jest tym samym najmniejszym tego typu założeniem na terenie Wielkopolski. Duży wpływ na rzeźbę terenu miało wpływ działanie lądolodu. Dziś tereny te uważane są przez badaczy za jedną z lepiej wykształconych części środkowo poznańskiej moreny czołowej nazwanej pobiedziską moreną czołową charakteryzującą się pasmem pagórkowatych i falistych wzniesień. Pomiędzy Wagowem a Promnem moreny te osiągają wysokość 120 do 125 metrów nad poziomem morza. Najwyższe wzniesienie znajduje się w okolicach Kapalicy i osiąga wysokość 127,1 metrów nad poziomem morza. Na terenie parku znajdziemy również pagórki moreny dennej, wysoczyznę morenową, rynny polodowcowe, wały ozowe i równiny sandrowe. Warto zwrócić uwagę również na występujące tu jeziora Dębiniec, Brzostek, Wójtostwo, Drążynek, Dobre, Kazanie, Grzybionek i Jeziórko. Głównym elementem krajobrazowym omawianego parku są jednak kompleksy leśne. Cały obszar parku należy do programu Natura 2000. Ponadto wytyczono tu cztery rezerwaty przyrody.

Park Krajobrazowy Promno

Rezerwat Jezioro Dębiniec

Został utworzony w 1952 roku, zajmując łączną powierzchnię 37,08 ha. Jego głównym zadaniem jest zachowanie cennych roślin chronionych i walorów krajobrazowych jeziora jak i otaczających go lasów.

Jezioro Dębiniec

Rezerwat Jezioro Drążynek

Utworzono go dwa lata później, czyli w 1954 roku i zajmuje powierzchnię 6,45 ha. Celem utworzenia było zachowanie siedlisk roślinności torfowiskowej powstałej na zarastającym jeziorze z przyległymi łąkami bagiennymi oraz roślinności zielnej i mszystej.

Tablica informacyjna przy Rezerwacie Przyrody Jezioro Drążynek

Rezerwat Las Liściasty

Rezerwat również powołano do życia w 1954 roku, a jego powierzchnia to 6,09 ha. Jego celem jest zachowanie kompleksu ekosystemów lasów liściastych z różnorodnym i bogatym runem leśnym.

Rezerwat Orkąglak

To najmłodszy z rezerwatów przyrody na terenie Parku Krajobrazowego Promno. Założono go w 2002 roku i zajmuje powierzchnię 8,14 ha. Jego głównym celem jest zabezpieczenie naturalnych procesów dynamicznych zachodzących w kompleksie ekosystemów wodnych i bagiennych na obszarze jeziora Orkąglak i w jego bezpośrednim otoczeniu.

Zabytki

Jadąc do Parku Krajobrazowego Promno, nie należy oczekiwać żadnych zabytków na jego terenie, czy też obiektów zaliczanych do dziedzictwa kulturowego. Jedynie przy jeziorze Drążynek możemy dostrzec głaz narzutowy z tablicą poświęconą przyrodnikowi Zygmuntowi Czubińskiemu.

Turystyka

Park Krajobrazowy Promno ma natomiast do zaoferowania wiele turystom zarówno pieszym jak i rowerowym. Oddano tu do dyspozycji trzy szlaki piesze (niebieski, zielony i żółty), jak i szlaki rowerowe.

Szwedzkie okopy w Parku Krajobrazowym Promno

Piastowski Trakt Rowerowy łączy ze sobą Promienko, Rezerwat przyrody Jezioro Dębiniec, Jezioro Drążynek, Jezioro Dobre z Pobiedziskami. Pierścień Rowerowy dookoła Poznania to krótki odcinek od Promienka do Promno Stacji. Uzupełnieniem są szlaki łącznikowe R-11 i R-12.

Park Krajobrazowy Promno

Oferta turystyczna została też uzupełniona o ścieżkę dydaktyczną pod Jeziercami.

Par Krajobrazowy Promno

W rejonie parku możliwa jest także jazda konna w ośrodkach jeździeckich w Borówku, Kaczynie, Kociałkowej Górce i Nowej Górce.

Przy jeziorach Brzostek i Dębiniec w okresie letnim można spotkać wielu miłośników aktywności wodnych wykorzystujących ów zbiorniki jako kąpieliska.

Jezioro Wójtostwo na terenie Parku Krajobrazowego Promno

Okolice Parku Krajobrazowego Promno

Z uwagi na fakt, że Park Krajobrazowy Promno jest najmniejszym z wielkopolskich parków krajobrazowych, wizytę warto poszerzyć o zwiedzanie pobliskich Pobiedzisk.

Pobiedziska położone są na Szlaku Piastowskim między Poznaniem a Gnieznem. Pierwsze wzmianki o Pobiedziskach pochodzą z dokumentów wydanych przez księcia Władysława Odonica w 1233 roku. Nie wchodząc zbyt głęboko w szczegóły historyczne, skupmy się na miejscach godnych uwagi.

XIX-wieczny rynek w Pobiedziskach

Głównym punktem miasta jest rynek pochodzący z XIX wieku. Gdyby nie krążące wokół niego nieustannie samochody, byłby nawet całkiem przyjemnym miejscem na niedzielny spacer. Niedaleko rynku położony jest natomiast kościół pod wezwaniem świętego Michała Archanioła. Świątynia sięga swoją historią przełomu XIII i XIV wieku. W 1331 roku została spalona przez Krzyżaków, chwilę później odbudowana i znowu zniszczona przez pożar w XVI wieku, ponownie odbudowana w latach 1579 do 1598. W ścianie kościoła wmurowana płytę upamiętniającą księdza Kazimierza Schulerta, proboszcza w latach 1936 do 1941, zamordowanego w obozie w Dachau.

Kościół w Pobiedziskach

Skansen w Pobiedziskach

W Pobiedziskach znajduje się jednak nie lada atrakcja turystyczna, a mianowicie Skansen miniatur. Prezentowane są tu miniatury obiektów historycznych z terenów Wielkopolski. Głównym celem założenia skansenu było zilustrowanie Szlaku Piastowskiego. Inicjatorem projektu był burmistrz Pobiedzisk, Krzysztof Wojdanowicz. Skansem otwarto z okazji 950-lecia Pobiedzisk, maju 1998 roku. Znajdziemy tu 35 budowli z terenu Szlaku Piastowskiego wykonane w skali 1:20.

Miniatura Starego Rynku w Poznaniu
Miniatura Katedry w Poznaniu
Miniatura Pałacu w Rogalinie

Gród Pobiedziska

Tuż za skansenem położony jest Gród Pobiedziska. Jest to rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego grodu piastowskiego. Obiekt otwarto w 2012 roku. Są tu prezentowane elementy fortecy, a także maszyny oblężnicze. Organizowane są tu imprezy rycerskie. Myślę, że jest to jednak ciekawa atrakcja dla rodziców z małymi dziećmi, niekoniecznie dla samych dorosłych.

Gród Pobiedziska – brama wejściowa

Słowem zakończenia

Bogactwo przyrodnicze, możliwość odizolowania się od zgiełku dużego miasta, a także możliwość poszerzenia wycieczki i zwiedzanie okolicznych Pobiedzisk sprawiają, że Park Krajobrazowy Promno jest szalenie ciekawym miejscem na mapie Wielkopolski. Jeśli ktoś zatem poszukuje czegoś ciekawego, a nie ma czasu wybrać się na dłużej poza miasto, Promno i okolice wydaje się być doskonałym miejscem na krótki wypad poza miasto.